Sunday, December 04, 2022

Recenzja: 361 Spire 5 (Polish)

Article by Maciej ‘Matt’ Kolat

361 Spire 5 (€169,99)

Wprowadzenie

Witam Państwa w kolejnej polskiej recenzji na Road Trail Run. Obuwie które będę dzisiaj dla Państwa recenzował to but Spire 5 chińskiej marki 361 Degrees. Jest to pierwsze obuwie marki 361 Stopni które recenzuję dla RTR.

Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 45 kg (a to jeszcze nie koniec).

Za i Przeciw

Za:

- Stabilność (jak na but neutralny)

- Neutralna, spokojna stylistyka

- Duża ilość ogumienia – but wytrzyma dłużej niż przeciętne obuwie

- Fantastyczna przyczepność

- Wygoda

Przeciw:

- Duży ciężar obuwia (głównie przez wyżej wspomniana ilość ogumienia)

- Neutralna, spokojna stylistyka (co nie musi wszystkim przypaść do gustu

Statystyki

Waga wg producenta: męskie 10oz / 283g (US9)

Próbka: męskie US11.5 EU46

Waga próbki: 353g / 12.4 oz

Grubość podeszwy: 29mm w pięcie 20mm w przedniej części buta

Drop: 9mm

Pierwsze wrażenia i Dopasowanie

Nigdy wcześniej nie miałem przyjemności biegać w butach 361 dlatego nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Szczególnie, że rynek obuwia biegowego jest zdecydowanie zdominowany przez marki z USA i Europy, 361 to chińska marka. But wygląda jak typowa treningówka, jest duży, ciężki, neutralny z wyglądu, bardzo wygodny – takie też zrobił na mnie pierwsze wrażenie. Jeśli chodzi o dopasowanie to polecam kupno tego rozmiaru co zwykle, numeracja nie jest ani zaniżona ani zawyżona – but leży tak jak potrzeba.

Cholewka

Tak jak w przypadku każdej porządnej treningówki, głównym zadaniem Spire 5 jest wygoda, która pozwoli spokojnie przebiec długie, treningowe kilometry. But pod tym względem zdecydowanie spełnia oczekiwania – jest bardzo wygodny. Materiały użyte w zapiętku są bardzo miękkie, grube, nie powodują ucisku ani tarcia na Achillesy. Zapiętek sam w sobie jest bardzo mocno zbudowany co przekłada się na wysoką stabilizację obuwia. Dodatkowym elementem stabilizującym (przypominam jest to but neutralny), są wydłużone boczne części zapiętka, które ciągną się prawie do polowy buta, tworząc tzw. ‘railing’. Ostatnią częścią cholewki o której chciałbym wspomnieć jest język buta który dość nieortodoksyjnie jest bardzo minimalistyczny. Obawiałem się, ze będzie to się przekładało na obtarcia, szczególnie, że testowałem Spire 5 głownie podczas bardzo deszczowego Listopada. Nic z tych rzeczy, język bardzo dobrze przylega do stopy i nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Podeszwa środkowa

Podeszwa środkowa ma duży, klasyczny 9mm drop. W tylnej części buta pianka ma 29 mm w przedniej 20mm. Nie jest to zdecydowanie but typu Max Cushion, a bardziej klasyczna treningówka. Nie ma tu specjalnie o czym pisać jest to but na którym można polegać ale nie oferuje niczego nowego czego nie oferuje konkurencja. Jedyne o czym chciałbym dodatkowo wspomnieć to sztywność podeszwy środkowej – but jest bardzo sztywny. Rozwinę ten temat szerzej w sekcji Jazda, ale niestety dla niektórych biegaczy but może się okazać zdecydowanie zbyt sztywny. Ja osobiście takie buty preferuje stąd moja wysoka ocena Spire 5.

Podeszwa zewnętrzna

Podeszwa zewnętrzna jest absolutna gwiazda tego buta. But fantastycznie trzyma się nawierzchni. Był testowany głównie na asfalcie ale podczas jesiennych, szkockich ulew. Chodniki pokryte były liśćmi i but absolutnie nie tracił przyczepności. Podobnie sprawa ma się na ubitych ścieżkach leśnych – but tam sprawdzi się bardzo dobrze. Na oko około 70% spodu buta pokrywa guma, co na pewno przełoży się na długowieczność obuwia. Szanowałbym, że powinny starczyć na między 700 a 900 km, co dodaje butom wartości – szczególnie w dzisiejszych czasach galopującej inflacji. Ma to niestety też swoją negatywną stronę – but jest bardzo ciężki i z pewnością jednym z tego powodów jest ilość gumy.

Jazda

Bieganie w Spire 5 sprawiło mi dużą frajdę. Jest to mój ulubiony rodzaj butów biegowych – stabilny but neutralny. Sztywność pianki, jak wspominałem, może niektórym przeszkadzać ale wg mnie po części sprawia, że but nie wydaje się taki powolny jak mógłby ze względu na swoja wagę. Jak już wspominałem but jest bardzo ciężki ale nie odczuwa się tego podczas biegu. Co ciekawe but wymuszał na mnie lądowanie na śródstopiu mimo swojego dużego dropy i faktu, że normalnie ląduje na pięcie. Nie do końca wiem dlaczego tak się działo ale dodawało mi to poczucia, ze but mimo swojej wagi nie jest nudny, chętnie będę do niego wracał.

Podsumowanie i Rekomendacje

Podsumowując uważam, że 361 Spire 5 to bardzo udany but. Robi dobrze to czego powinniśmy się od niego spodziewać – jest przewidywalny do bólu ale przecież taka powinna być codzienna treningówka. Co ciekawe jeśli Państwo biegacie na co dzień w butach stabilizacyjnych i chcieliby Państwo spróbować butów neutralnych Spire 5 to może być but dla Państwa. Jest bardzo stabilny i przez to nada się tak samo dla biegaczy neutralnych jak i dla biegaczy potrzebujących odrobiny stabilizacji.

Ocena:

Ocena końcowa: 7.35 /10

Jazda: 7/10 (50%), Dopasowanie 9/10 (30%), Wartość 6/10 (15%), Styl 4/10 (5%)

Porownanie

Adidas Boston 11

Jedyne obuwie do ktorego moge porownac Spire 5 to Adidas Boston 11. Obydwa buty są bardzo neutralne ale również stabilne. Boston wydaje się być bardziej wąski w śródstopiu ale z drugiej strony jest bardziej szybki przez co bardziej przydatny podczas różnych treningów. Jeśli miałbym polecić tylko jeden z dwojga to wybrałbym Adidas Boston 11.

Spire 5 jest dostępny w 361 Europa HERE

Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje ani opinie. Opinie wyrażone w recenzji sa w stu procentach autentyczne. 

 Zapraszamy do komentowania I zadawania pytan pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 

RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.


RUNNING WAREHOUSE
Men's & Women's SHOP HERE

Europe only: use RTR code RTR5ALL for 5% off all products, even sale products 


AUSTRALIA Men's & Women's SHOP HERE

TOP4RUNNING EUROPE
Men's & Women's SHOP HERE
Use RTR code RTRTOP4 for 5% off all products, even sale products

No comments: