Monday, March 04, 2024

Recenzja: Puma ForeverRun Nitro (Polish)

Article by Matt Kolat

Puma ForeverRun Nitro (167,99 €)

Wprowadzenie 

Biegam od około 13 lat i marka Puma nigdy nie była moim pierwszym wyborem. Zawsze wydawała mi się marką ’drugiej kategorii’, nikt poważny przecież nie biega w Pumach? Od około dwóch lat jednak Puma przechodzi istny renesans a ich obuwie spokojnie może konkurować z najlepszymi markami, może nie w biegach terenowych ale na asfalcie na pewno tak. Czy model Forever Run Nitro Psy Rush (FRNPR) utrzyma ten trend? Zapraszam do recenzji. 

Za:

  • Ciekawy sposób na stabilność

  • Sprężystość

  • Miękka amortyzacja (to może być wada)

  • Bardzo wygodna cholewka 

  • Świetna cena

Przeciw:

     - Brak (na siłę miękka amortyzacja)

Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 45 kg (a to jeszcze nie koniec).

Statystyki

Waga wg producenta: męskie  9.5oz / 269g (US9) 

Próbka: męskie US 12 UK 11 EU 46.5

Waga próbki: 325g / 11.4oz 

Grubość podeszwy: 40mm w pięcie  30mm w przedniej części buta Drop: 10mm


Pierwsze wrażenia, dopasowanie i cholewka.

Obuwie po wyjęciu z pudełka zrobiło na mnie pozytywne wrażenie ze względu na ciekawą stylistykę i bardzo dużą ilość detalu w cholewce górnej. 

W kwestii rozmiaru polecam TTS (true to size) - moje zwyczajowe 46 pasuje ‘jak ulał’. Na pierwszy rzut oka but może wydawać się wąski w śródstopiu, to tylko mylne wrażenie spowodowane zwężeniem podeszwy, cholewka i podeszwa środkowa są przeciętnie szerokie na całej długości. 

Nasze śródstopie ma się na czym oprzeć a jest to przecież jedna z najważniejszych cech butów stabilizujących. Śródstopie nie zwisa a nasze kostki są bezpieczne. Całość cholewki wykonana jest z bardzo cienkiego materiału. Początkowo obawiałem się, że przełoży się to na bardzo słabe trzymanie stopy w miejscu ale nie było z tym problemu. 

Myślę, że jest tak dlatego, że cholewka nie ma zbyt dużej pojemności wertykalnej a po obydwu bokach znajdują się dodatkowe elementy stabilizujące. 

Po zewnętrznej strony logo Pumy bo wewnętrznej taśma PWRTAPE. Zapiętek nie jest zbyt sztywny ale trzyma stopę bez zarzutu, język jest bardzo cienki i przymocowany po obu stronach. 

Duże logo Pumy, napis na języku oraz kwadrat z tyłu buta to elementy odblaskowe, które zwiększają naszą widoczność po zmroku. 


Podeszwa środkowa 

Tak jak w każdym modelu obuwia biegowego, tak tutaj, podeszwa środkowa stanowi w 75% o tym czy dany model przypadnie nam do gustu. Zwykle pisząc recenzję dla Road Trail Run staram się nie pisać przesadnie pozytywnych opinii dlatego, że w takowe trudno uwierzyć. W przypadku ForeverRun Nitro trzeba powiedzieć sobie to szczerze - podeszwa środkowa jest wyśmienita. Bardzo trudno osiągnąć balans jaki oferuje nam ForeverRun gdzie but jest bardzo stabilny a jednocześnie daje tyle radości z biegu ze względu na sprężystość. Nowoczesna pianka EVA jest jednym z głównych powodów dla których ForeverRun ma bardzo przyzwoitą wagę pomimo swoich rozmiarów. Podeszwa zewnętrzna

Podeszwa zewnętrzna pokryta jest gumą PumaGrip w około 75%. Przyczepność jest bez zarzutu nawet na mokrym asfalcie w zbiegach i podbiegach. 

Po około 50km testów nie widać zużycia materiału - to bardzo dobra oznaka w kwestii długowieczności obuwia. Zwykle jestem pesymistycznie nastawiony do obuwia stabilizującego w którym guma nie pokrywa wewnętrznej części środkowej partii buta - w tym miejscu osoby nadpronujące mocno naciskają na grunt i obawiam się, że podeszwa środkowa zacznie się przecierać najszybciej. Nic z tych rzeczy - nie ma śladów po przetarciu - dobra robota designerska.
Jazda, Podsumowanie i Rekomendacje

Bieganie w ForeverRun to czysta przyjemność. Pomimo lekko zwężonego śródstopia but jest bardzo stabilny. Pianka Nitro daje uczucie sprężystości przez co wydaje mi się, że but ten może przypaść biegaczom którzy chcieliby biegać we współczesnych super butach ale obawiają się, że będą one zbyt miękkie i przez to niestabilne. Główne przeznaczenie tego buta to codzienne długie wybiegania ale wg mnie sprawdzą się także podczas szybszych treningów - but przetacza się bardzo szybko mimo ogromnego tyłu, stopa nie topi się w piance podeszwy środkowej podczas lądowania.  

Jeśli chodzi o rekomendacje to zawęził bym odrobinę but z tyłu i przodu i poszerzył środek. W ten sposób, bez podnoszenia wagi buta Puma ForeverRun stałaby się jeszcze stabilniejsza. Do tego odrobinę więcej miejsca z przodu cholewki sprawiłoby, że but pasowałby większej ilości biegaczy - dla tych z nas o lekko szerszej stopie może być zbyt ciasny. 

Nie mogę również nie wspomnieć - o cenie. Wiadomo, wszystko jest relatywne ale Puma ForeverRun Nitro to jedne z najtańszych butów w swojej kategorii co nie przekłada się pod żadnym względem na jakość. Dobra robota Pumo! 

Ocena końcowa: 8.75/10

Jazda: 9/10(50%), Dopasowanie 9/10(30%), Wartość 7/10(15%), Styl 10/10(5%)
🙂🙂🙂🙂🙂


Porównania

Asics GT 2000 12 (RTR Review)

GT2000 12 to według mnie najlepszy but stabilizujący 2023. Absolutna przyjemność z biegu i pełna stabilizacja pomimo braku wkładki w śródstopiu (medial post) - za stabilizacje opowiada genialna geometria buta. Co podobne miedzy ForeverRun Nitro a GT to przyjemność z biegu i ogromna sprężystość. Jeśli ForeverRun wydaje się Państwu zbyt mało stabilny GT2000 to krok w górę w tym departamencie. 


Brooks Ghost Max (RTR Polish Review)

BGM to jeden z moich ulubionych butów 2023. To co wyróżnia BGM ze stawki to fakt, że brak tu jakichkolwiek tradycyjnych elementów stabilizacji dla nadpronatorówa mimo to but jest fantastycznie stabilny. Do tego sztywna pianka sprawia, że świetnie się w nich przyspiesza i jest to na pewno główna różnica między BGM a ForeverRun Nitro - które są bardzo miękkie. 


SPORTSSHOES.com

Puma ForEverRun Nitro TUTAJ - z kodem rabatowym RTR235 uzyskacie Państwo 5% zniżki na dowolny produkt


Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje i opinie. Opinie wyrażone w recenzji są w stu procentach autentyczne. 

Zapraszamy do komentowania I zadawania pytań pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 

RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.
No comments: