Sunday, February 18, 2024

Recenzja: ASICS GEL-Nimbus 26 (Polish)

Article by Matt Kolat

ASICS GEL-Nimbus 26 (200)

Wprowadzenie 

Nimbus to flagowy but neutralny japońskiej marki Asics. Jeszcze 3 lata temu model ten można było kojarzyc z jedna z najbardziej przewidywalnych par butów na rynku. Nie było w nich niczego złego ale na pewno nie powodowały podwyzszonego pulsu u biegaczy. W 24 wydaniu (zeszłorocznym) Asics zmienił prawie wszystko co sie dalo i rezultatem tego był bardzo nowoczesny but, który odbił się szerokim echem w biegowym światku. Nie mialem przyjemnosci biegać w 24kach, dlatego 26tki to dla mnie zupełnie świeże doświadczenie. Ostatnie Nimbusy, w których biegałem to były 23jki - spokojnie możnaby je nazwać poprzednią generacją, butem tradycyjnym, przynajmniej w porównaniu do super nowoczesnych 25tek. 


Za i Przeciw

Za:

  • Piękny współczesny design

  • Bardzo wygodna cholewka górna

  • Sprężystość

  • Bardzo miękka amortyzacja (to może być wada)

Przeciw:

     - Ciezar

     - But wybitnie neutralny, nie dla osób nawet lekko nadpronujących  

Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 45 kg (a to jeszcze nie koniec).

Statystyki

Waga wg producenta: męskie  10.7oz / 305g (US9) 

Próbka: męskie US 12 UK 11 EU 46.5

Waga próbki: 360g / 12.7oz 

Grubość podeszwy: 42 mm w pięcie 34 mm w przedniej części buta Drop: 8mm

200


Pierwsze wrażenia, dopasowanie i cholewka.


Przyznam szczerze, że od dłuższego czasu nie cieszyłem się na myśl o recenzji tak bardzo jak w przypadku Nimbus 26. Nimbus 25 w opinii wielu moich znajomych biegaczy cieszył się opinią ‘fajno-buta’, czyli obuwia dającego duży fun podczas biegu a, że 26, w teorii przynajmniej, nie różni się zbytnio od swojego poprzednika -  spodziewałem się więc po nich dobrej zabawy.  

Jeśli chodzi o dopasowanie to polecam zwyczajny rozmiar, moje 46.5 pasowało jak ulał. But jest przeciętnie szeroki w śródstopiu i przodzie, dla osób o szerszej stopie Asics przygotował wersję 2E. 

Cholewka górna od razu zrobiła na mnie wrażenie bardzo luksusowej. Zapiętek ma bardzo duże poduszki otulające okolice kostki i sam w sobie jest dosyć sztywny co przekłada się na dobre trzymanie stopy podczas biegu. 

Nie jest to bez znaczenia w tak ogromnym i miękkim bucie. W kilku miejscach buta ma duże odblaski co jest bardzo istotne o tej porze roku, kiedy większość z nas biega po zmroku (a ranne ptaszki przed wschodem słońca!). Język buta jest bardzo cienki oraz w pełni zintegrowany z cholewką - osobiście najbardziej lubię właśnie takie języki, przylegają do stopy i nie przeszkadzają w biegu. Całość cholewki wykonana jest z technicznej dzianiny (knit) przeciętnej grubości ale z dużą wentylacją z przodu buta, gdzie producent dodatkowo wzmocnił strefę przed samymi palcami cieniutkim klinem. To na pewno wpłynie pozytywnie na długowieczność obuwia.

Podeszwa środkowa 

Tę część buta można spokojnie określić mianem poduszki na sprężynach. Dużo bardziej miękka podeszwa byłaby bardzo trudna w kontroli dla biomechaniki większości biegaczy. Podczas biegu nie miałem problemu z drobnym przyspieszaniem ale nie jest to but stworzony do niczego innego jak wygodne, długie wybiegania. W trakcie prób przyspieszania po prostu trzeba dużo ciężej pracować niż w przypadku obuwia o sztywniejszej piance w podeszwie środkowej. Pianka zastosowana w Nimbusach nazywa się FF Blast Plus Eco dlatego, że częściowo użyto w niej materiałów pochodzących z recyklingu. Oprócz powolnych biegów, pianka sprawia, że but ten jest bardzo wygodny podczas codziennych spacerów a nawet dłuższego stania w miejscu - może sprawdzić się jako obuwie ‘cywilne’ dla tych z nas pracujących w zawodach wymagających ciągłego stania w miejscu. 

Podeszwa zewnętrzna

Podeszwa zewnętrzna jest pokryta gumą Asics Hybridgrip w około 50%. Jest to premiera tej gumy, przynajmniej w modelu Nimbus. Przyczepność obuwia oceniam na 9/10 nie miałem problemów na śliskich chodnikach przy zbiegach i podbiegach. Podczas jednego z wymagań niestety postanowiłem zbiec z chodników do lokalnego lasku, na bardzo mocno ubity szuter gdzie buty drogowe sprawdzają się lepiej niż terenowe (szuter jest mocno zbity i but terenowy nie ma się w co ‘wbić’). Dlaczego niestety? Dlatego, że udało mi się zrobić dziurkę w cholewce środkowej w miejscu nie pokrytym gumą. Proszę, uczcie się na moich błędach i nie zabierajcie swoich Nimbusów na szutry ani w teren. 


Jazda, Podsumowanie i Rekomendacje

Jak wspomniałem wcześniej but jest wybitnie neutralny podczas biegu, nie polecam go osobom szukającym stabilizacji. Głównym czynnikiem nadającym Nimbusom powyższy charakter jest połączenie miękkiej pianki i bardzo dużej sprężystości. Szczególnie podczas spokojniejszych wybiegań miałem wrażenie, że biegnę na sprężynach. Uczucie to maleje podczas przyspieszania, za pewne większa moc powoduje dodatkową kompresję i uczucie sprężynowania maleje. But przetacza się bardzo przyjemnie, daje dużą przyjemność podczas biegu. Co dziwne, mimo 8mm dropu but wymuszał na mnie lądowanie na śródstopiu co jest dosyć interesujące bo zwykle przydarza mi się to w butach o dużo niższym dropie. 

Podsumowując Nimbus 26 jest butem który zdecydowanie stawia na komfort, dobrą zabawę a performance pozostawia innym modelom. Jest to mój duchowy odpowiednik, tak jak ja kocha bieganie ale nigdy się nie ściga. Polecam go neutralny biegaczom na długie, wygodne treningi. Jeśli chodzi o sam but nie rekomendowałbym żadnych zmian - może poza redukcją ceny. 

Ocena końcowa: 8.75/10

Jazda: 9/10(50%), Dopasowanie 9/10(30%), Wartość 7/10(15%), Styl 10/10(5%)
🙂🙂🙂🙂🙂


Porównania

Brooks Ghost Max (Recenzja RTR )

Szwajcarski wielofunkcyjny scyzoryk wśród butów o maksymalnej amortyzacji. But bardzo stabilny w swojej kategorii, spasuje praktycznie każdemu biegaczowi. Dużo sztywniejszy niż Nimbus daje dużo większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli podczas biegu. 

Puma Magnify Nitro 2  (Recenzja RTR)

Zdecydowanie but zbliżony do Nimbus 26 bardziej niż Brooks Ghost Max. Podobna sprężystość ale dużo lepsze jeśli chodzi o przyspieszenia i szybsze treningi. 

RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.

SPORTSSHOES.com

GEL-Nimbus 26 TUTAJ - z kodem rabatowym RTR235 uzyskacie Państwo 5% zniżki na dowolny produkt


Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje i opinie. Opinie wyrażone w recenzji są w stu procentach autentyczne. 


Zapraszamy do komentowania I zadawania pytań pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 


No comments: