Monday, September 26, 2022

Recenzja: On Cloudgo (Polish)

Artykuł przez Maciej ‘Matt’ Kolat

Editor's Note: Matt shares his review of the Cloudgo in Polish. If you can't wait for our multi tester English language review coming soon his review can be translated via copy pasting to Deepl.

On Cloudgo (€149,95)


Wprowadzenie 


Witam Państwa w kolejnej polskiej recenzji na Road Trail Run. Obuwie które będę dzisiaj dla Państwa recenzował to but CloudGo szwajcarskiej marki On. Jest to drugie obuwie marki On które recenzuję dla RTR, pierwszym był Cloud Runner którego moją, anglojęzyczną recenzję mogą Państwo przeczytać tutaj


Za i Przeciw

Za:

- Świetny profil buta – będzie leżał rożnym rodzajom stóp

- Bardzo wysoka stabilizacja stopy (połączenie profilu, zapiętka i szerokiej platformy buta) jak na but neutralny

- Bardzo dobra przyczepność (testowano na: trawie, asfalcie, chodnikach)

- Piękny wygląd buta (stylóweczka!)

Przeciw:

- Wygląd buta, niektórym może wydać się zbyt mało biegowy

- Głębokie wycięcia w podeszwie sprzyjają przynoszeniu do domu niechcianych kamieni, które czasem czuć podczas biegu

- Relatywnie wysoka waga buta


Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 45 kg (a to jeszcze nie koniec).

Statystyki

Waga wg producenta: męskie  8.9oz / 255g (US9) 

Próbka: męskie US11.5  EU46

Waga próbki: 295g / 10.4oz 

Grubość podeszwy: 29.5mm w pięcie 18.5mm w przedniej części buta

Drop: 11mm


Pierwsze wrażenia i Dopasowanie

Po wyjęciu obuwia z pudełka, pomyślałem sobie to samo co myślę zawsze kiedy mam do czynienia z butami marki On. Mianowicie, że jeśli chodzi o styl obuwia tej marki to na prawdę nie można sobie życzyć dużo więcej. Buty są śliczne i bardzo stylowe. Spokojnie nadają się do noszenia na co dzień,nie tylko na sesje treningowe. But posiada wiele interesujących detali, o których piszę poniżej, jest dostępny w rożnych kolorach, moja próbką jest szara, co mi odpowiada, ale dostępne są tez odważniejsze kolory które docenia biegacze ceniący bezpieczeństwo podczas biegów  po zmroku.   

Cholewka 

Cholewka buta jest bardzo neutralna. Mam tu na myśli brak tradycyjnych metod stabilizacji stopy. Po bokach cholewki but nie posiada tzw. ‘railingów’ stabilizujących stopę przed nadmierną pronacją. Boki cholewki nie posiadają zbyt mocnej struktury ale but trzyma stopę w miejscu bardzo pewnie. Zapiętek jest bardzo komfortowy, miękki i posiada odrobinę struktury w okolicy dolnej jednej trzeciej. Język jest bardzo gruby i komfortowy, nie jest przyczepiony to reszty cholewki ale mimo tego nie ‘podróżuje’ na boki podczas biegu, bardzo dobrze trzyma się w miejscu, nie irytuje. Na samym przodzie but posiada lekkie wzmocnienie, które z pewnością wydłuży życie buta, jest ono na tyle subtelne, że nie ma wpływu na komfort stopy podczas biegu. Sznurowadła nie powodują żadnych problemów, są odpowiedniej długości co nie zawsze jest oczywiste, wiele botów w ostatnich latach wychodziło ze sznurówkami długości liny ratunkowej której miejsce jest na żaglówkach i okrętach. Nie sposób nie wspomnieć o wyglądzie cholewki. Estetyka botów to sprawa bardzo osobista, dla mnie buty On to absolutny top, można spokojnie nosić je na codzień, nie tylko na wybiegania. Według mnie marka On robi bardzo ładne obuwie.  

Podeszwa środkowa 

Materiał CloudTec to technologia która odróżnia markę On od reszty producentów obuwia biegowego. Podeszwa środkowa CloudTec składa się z serii ‘podów’ lub ‘chmurek’ które w zależności od modelu On maja większy bądź mniejszy otwór. Ma to bezpośredni wpływ na miękkość i sprężystość danego modelu. W tym przypadku chmurki maja dużo mniejsze otwory niż na przykład we wcześniej wspomnianym, recenzowany przeze mnie, modelu On Cloud Runner. To powoduje, że podeszwa środkowa jest odrobinę bardziej sztywna. Ma to bezpośredni wpływ na dynamikę buta, ale o tym więcej w sekcji ‘Jazda’.  

Zaraz pod stopą  biegacza znajduje się pianka Helion, która dodaje obuwiu jeszcze więcej sprężystości. Pomiędzy Helionem a CloudTec znajduje się wkładka TPU (ang. Thermoplastic polyurethane) która działa na zasadzie płytki karbonowej ale o dużo większej miękkości. On CloudGo jest bowiem obuwiem treningowym a nie startowym a płytki karbonowe bywają zbyt surowe na codzienne, długie wybiegania i łatwiejsze treningi. I muszę, przyznać, że but jest bardzo sprężysty (o czym więcej w sekcji ‘Jazda’) ale wkładka TPU sama w sobie nie jest bardzo odczuwalna, nie przeszkadza podczas dłuższych sesji, nie sprawia, że stopa boli. 

Podeszwa zewnętrzna

 

Podeszwa zewnętrzna posiada kilka ciekawych aspektów. Pierwszym są wcięcia, producent zastosował trzy wcięcia poprzeczne i jedno wzdłuż. Liczba wcięć jest mniejsza niż zwykle co powoduje, że but jest bardzo stabilny jak na buta neutralnego. Kolejnym jest ogumienie buta, jest to but treningowy więc jego celem jest służenie biegaczowi przez przynajmniej 600km dlatego też pięć z ośmiu sekcji podeszwy zewnętrznej jest ogumione. Mniejsza liczba sekcji (albo innymi słowy powiększony rozmiar sekcji) w porównaniu do innych modeli, np. Cloud Runner ma duży wpływ na jazdę buta (ale o tym w następnej sekcji)  Podczas 50km które przebiegłem w nich do tej pory podeszwa zewnętrzna nie zużyła się ani trochę a to bardzo dobry omen jeśli chodzi o długowieczność obuwia. Ostatnim ciekawym aspektem podeszwy zewnętrznej (oraz środkowej) jest jej szerokość, która szczególnie w środkowej części buta, została delikatnie poszerzona, co w butach treningowych się zawsze chwali (stabilizacja dla zmęczonych stop i kostek!).

Jazda

Po moich doświadczeniach z On Cloud Runner nie miałem zbyt wysokich oczekiwań. Na całe szczęście On CloudGo zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Jak już wcześniej wspominałem but jest bardzo wygodny, mimo, że producent rekomenduje obuwie na średnie dystanse ja spokojnie uważam je za adekwatne do dłuższych wybiegań. But jest bardzo stabilny, mimo swojego neutralnego charakteru, głownie ze względu na wkładkę TPU oraz szeroką platformę. Nie jest to bardzo szybki but, ale też nie takie jest jego przeznaczenie. Połączenie pianki Helion, wkładki TPU oraz mniejszych niż zwykle podów / chmurek powoduje, że but jest bardzo sprężysty i przez to daje biegaczowi dużą frajdę z biegu.

Podsumowanie i Rekomendacje

Podsumowując jest to najlepszy but do codziennych wybiegań który testowałem od dłuższego czasu. W mojej rotacji najczęściej konkuruje z Adidas Boston 10/11. Największa różnica między On CloudGo a Bostonami to sprężystość. Boston jest dużo bardziej twardy i sztywny przez co niektórzy biegacze narzekają na jego cegłowatość. CloudGo nie ma tego problemu, jest dużo bardziej miękki ale trudniej w nim przyspieszyć niż w Bostonach. Bardzo serdecznie polecam to obuwie (proszę zobaczyć ocenę końcową!). 

Ocena: 

Jazda: 9/10(50%), Dopasowanie 9/10(30%), Wartość 8/10(15%), Styl 9.5/10(5%)
Ocena końcowa: 9.175


Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje ani opinie. Opinie wyrażone w recenzji sa w stu procentach autentyczne. 


 Zapraszamy do komentowania I zadawania pytan pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 


RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.


RUNNING WAREHOUSE EUROPE

On Cloudgo jest dostępny w Running Warehouse Europe Tutaj gdzie z kodem rabatowym RTR5ALL otrzymają Państwo 5% zniżki.

 

TOP4RUNNING Polska

On Cloudgo jest dostępny w Top4Running Polska Tutaj gdzie z kodem rabatowym RTRTOP4 otrzymacie Państwo 5% zniżki (również na produkty będące obecnie na wyprzedaży).


1 comment:

Anonymous said...

Dziękuje bardzo za miłe słowa Piotrze. Masz doświadczenie z marką ON?