Thursday, February 23, 2023

Recenzja: Diadora Atomo V7000 (Polish)

Article by Matt Kolat

Diadora Atomo V7000 (180€)

Za i Przeciw

Za:

- Wspaniała włoska stylistyka

- Wysoka stabilność buta (but neutralny)

- Wygoda bez konieczności rozbijania buta

- Produkt zaprojektowany i wyprodukowany w 100% we Włoszech

Przeciw:

- Wysoka cena

Statystyki

Waga wg producenta: męskie 9.17oz/ 260g (US9)

Próbka: męskie US 12 EU 46.5

Waga próbki: 311g / 10.9oz

Grubość podeszwy: 41mm / 36mm

Drop: 5mm

Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 45 kg (a to jeszcze nie koniec)

Pierwsze wrażenia, Dopasowanie i Cholewka

Soy un Italiano! Chciałoby się powiedzieć już po pierwszym założeniu Diadora Atomo V7000! W przeszłości testowałem już włoskie obuwie dla RTR ale nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się testować butów zaprojektowanych i wyprodukowanych w Italii. Chwała Diadorze za to, że zdecydowała się na taki ruch. Wydaje mi się, że V7000 będzie równie popularny wśród biegaczy co hipsterów (czy ktoś używa jeszcze tego słowa?!), but jest naprawdę śliczny, dodatkowego smaczku nadają mu elementy zamszowe.

But na pierwszy rzut oka wydaje się być zaprojektowany z dużym naciskiem na detale. W kilku miejscach znajdziemy włoskie ‘tricolore’ czy napisy ‘made in Italy’. 

W przeciwieństwie do Sama but nie zrobił na mnie wrażenie wąskiego ani płytkiego. Co bardzo ciekawe bo normalnie jest dokładnie odwrotnie dlatego, ze to ja mam dosyć szeroka stopę. 

Sam zaleca kupno 0.5 rozmiaru większe niż normalnie, ja zalecam ten rozmiar co zawsze – moje 46 pasowało jak ulał! Wcześniej wspomniane elementy zamszowe dodają cholewce struktury przez co przekłada się na wysoka stabilność podczas biegu. Zapiętek nie jest mocno zabudowany ale trzyma stopę w miejscu, jego profil nie powoduje otarć ścięgien Achillesa. 

Dodatkowo na zapiętko znajduje się duży odblask co jest zawsze mile widziane. 

Dodatkowym plusem jest wkładka która składa się z trzech rodzajów pianki co przekłada się na wyższy komfort podczas biegu. 

Język buta i większość cholewki wykonana jest z bardzo miękkiego materiału co jeszcze bardziej zwiększa przyjemność i wygodę, but jest na pewno bardzo luksusowy i miękki (w cholewce ale nie w podeszwie).

Podeszwa środkowa

Podeszwa środkowa V7000 składa się z pianki Anima, jest to pianka nowej generacji która jest bardzo sprężysta pomimo wielkości buta (stack: 41/36mm). Do tego nie mogę nie wspomnieć o stabilności buta pomimo jego rozmiarów, jest ona bardzo wysoka i przez to but spodoba się na pewno dużej rzeszy biegaczy. But pod tym względem jest bardzo unikatowy dlatego, że leży w złotym środku między sprężystością a stabilizacja. Większość butów z kategorii ‘max-cushion’ jest albo bardzo miękką (na przykład Nike Alphafly) co przekłada się na dużą sprężystość ale niska stabilizacje, albo jest bardzo sztywna (np. seria Hoka Carbon X) co przeklada się na niska sprężystość ale za to na dużą stabilizację. V7000 ląduje w samym środku tego uniwersum, być może a kroczek bliżej do strony stabilnej niż sprężystej. Wszystkich zmartwionych chciałbym uspokoić but jest sprężysty na tyle, żeby zapewnić frajdę podczas biegu.

Podeszwa zewnętrzna

W V7000 podeszwa zewnętrzna jest pokryta w (na oko) 40% guma. Po przebiegnięciu ponad 50km guma nie zaczęła się jeszcze zużywać i wydaje mi się, że V7000 powinno starczyć na około 900-1000 km jeśli chodzi o bieżnik. But pokryty jest guma w prawie równomiernie na całej długości przez co styl lądowania (na piętę, śródstopie etc) nie będzie przekładał się na zużycie bieżnika.

Jazda, Podsumowanie i Rekomendacje.

V7000 to z założenia luksusowa treningówka. Pomimo bardzo dużej ilości pianki w podeszwie środkowej but bardzo szybko przetacza się ze względu na swój ‘rocker’. Tylna część buta nie jest bardzo szeroka a nawet odrobinę węższa niż środkowa ale nie przekłada się to na destabilizacje biegu podczas lądowania z piety. But ma charakter neutralny ale również bardzo stabilny ze względu na szerokość i sztywność pianki. Jest to interesująca cecha i być może but ten zaciekawi biegaczy maratońskich, którzy zaczynają odpracować w późnej fazie biegu kiedy organizm jest zmęczony. V7000 zdecydowanie nie należy do botów szybkich, nie jest ciężki, jak na swój rozmiar nawet pozwolę sobie stwierdzić, że jest lekki ale jego przeznaczenie to codzienne wybiegania, ewentualnie biegi długodystansowe w spokojnym tempie. Jeśli szukacie Państwo, ślicznie zaprojektowanego buta, stabilnej jazdy i wygody już od pierwszego biegu V7000 jest zdecydowanie ‘Molto Bene’.

Ocena:

Jazda: 9/10 (50%), Dopasowanie 9/10 (30%), Wartość 6/10 (15%), Styl 8/10 (5%)

Ocena końcowa: 8.77 :):):):):)

Diadora V7000 English language multi tester review


Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje ani opinie. Opinie wyrażone w recenzji sa w stu procentach autentyczne. 

 Zapraszamy do komentowania I zadawania pytan pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 

RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.


RUNNING WAREHOUSE
Men's & Women's SHOP HERE

Europe only: use RTR code RTR5ALL for 5% off all products, even sale products 


AUSTRALIA Men's & Women's SHOP HERE

TOP4RUNNING EUROPE
Men's & Women's SHOP HERE
Use RTR code RTRTOP4 for 5% off all products, even sale products
No comments: