Thursday, June 24, 2021

Recenzja: Craft CTM Ultra (Polish)

Article by Maciej 'Matt' Kolat

Craft CTM Ultra (160€)

Wprowadzenie

Witam Państwa w pierwszej polskiej recenzji w historii Road Trail Run! Obuwie które dzisiaj będę recenzował, model CTM Ultra, zostało dostarczone przez szwedzka markę Craft. Do tej pory nie miałem styczności z marką Craft ale wiem, że produkują wysokiej jakości sprzęt kolarski. Po krótkim riserczu internetowym musze przyznac, ze wstyd mi, że wczesniej nie bylem swiadomy jak szeroki wybór sprzętu do biegania oferuje ta marka. 


Jako ciekawostkę dodam, że do butów producent dodaje plastikowe prawidła. To na pierwszy rzut oka bardzo mało ważny dodatek ale przy tak cienkiej konstrukcji cholewki (do czego jeszcze wrócimy) sprawia, że but dotrze do nas w odpowiedniej ‘formie’.Tester Profile

Maciej ‘Matt’ Kolat - 35 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już prawie 45 kg (a to jeszcze nie koniec).


Za i przeciw


Za:

Bardzo dobra amortyzacja

Świetna, lekka i dobrze trzymająca cholewka 

Podeszwa w kształcie który będzie odpowiedni dla wielu rodzajów stóp (but nie jest bardzo wąski w śródstopiu)

Świetna stabilność (mimo, że to but neutralny) dla biegaczy lądujących na śródstopiu lub przedniej części stopy


Przeciw:

Zła przyczepność na mokrych nawierzchniach

Mało stabilna tylna część buta co może być problematyczne dla biegaczy lądujących na pięcie i wymagających stabilizacji


English Multi Tester ReviewStatystyki

  Waga wg producenta:  męskie  9.4 oz / 266g (US9) 

  Próbka: męskie / (US 11.5) 

  Waga probki:  289g / 10.19 oz

Grubość podeszwy: 40mm w pięcie 30mm w przedniej części buta

Drop: 10mm 


Pierwsze wrażenia i Dopasowanie


Zaraz po wyjęciu z pudełka, co może być pewnym zaskoczeniem, pierwsze co rzuca się w nos to zapach buta. Bardzo mocny zapach gumy przypominający wizytę w serwisie wulkanizacyjnym. Dobra wiadomość jest taka, że już po kilku biegach zapach znika zupełnie - prosze sie nim nie zniechęcać. Dodatkowo przyznam szczerze, że trochę bałem się tego buta ze względu na gigantyczną cholewkę (40mm!) w połączeniu z dużym dropem (10mm) spodziewałem sie bardzo niskiej stabilności do czego wrócimy (spoiler: nie jest źle).


But dobrze pasuje na moją stopę, czego nie do konca sie spodziewalem dlatego, że większość ‘super butów’ typu Nike Next% i ich podobne są najczęściej zdecydowanie zbyt wąskie dla mnie w śródstopiu. Tu nie bylo tego problemu co musze zaliczyc jako ogromny plus. But jest szeroki w przedniej części co pozwala palcom u stóp pracować w naturalny sposób, śródstopie i część tylna pod względem szerokości określiłbym jako przeciętne. 

Wkładka wewnętrzna ma bardzo unikatową teksturę (pierwsza myśl - styropian) i do tego jest bardzo gruba. Ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze taka wkładka dostarcza dużą amortyzację. Po drugie biegacze potrzebujący dodatkowej stabilizacji bądź używający spersonalizowanych wkładek wewnętrznych nie będą mieli problemu z wymiana wkładki CRAFT na swoją własną. 


Do tego chcialbym wspomniec, ze jesli bedziecie Panstwo kupować tego buta online, zalecam zakupy wg ‘rozmiarówki’ EU a nie US czy UK. Mój but 10.5 UK pasuje na mnie tak jak 11 UK, natomiast rozmiar EU się zgadza.


Cholewka

Jednym z powodów dla którego tak dobrze amortyzowany but, w rozmiarze 10.5 UK, waży jedyne 289g, jest ultra lekka i minimalistyczna cholewka. 

Zapiętek nie posiada, żadnej stabilizacji, amortyzacji ani utwardzenia (‘this is Spartaaaa’). Mimo tego but nie ociera ścięgna achillesa a po kilku próbach sznurowań udalo mi sie osiagnac bardzo dobrze trzymanie pięty. Biegacze szukający bardzo dobrej stabilizacji pięty powinni jednak bardzo dokładnie przetestować te buty przed zakupem. Jedynym elementem dodającym komfortu w zapiętku są dwie malutkie poduszki wspomagające trzymanie pięty.


Cholewka sama w sobie jest bardzo cienka, pozwalająca na świetną wentylację, but sprawdzi się w wysokich temperaturach, ale ze względu na minimalistyczność nie polecał bym dłuższych wybiegań bez skarpet. Język buta można zakwalifikować jako pol-skarpetkowy dlatego, że jest zintegrowany z dolna czescia cholewki ale nie zupełnie do niej przytwierdzony.Podeszwa Środkowa


Podeszwa środkowa CTM Ultra nadaje butom charakter bardzo ‘maksymalistyczny’. 40mm pod zapiętkiem i 30mm pod paluchami daje bardzo dużą amortyzację co sprawia, że but nadaje się jak najbardziej na długie wybiegania. Po wyjęciu z pudełka but wydaje się być bardzo sztywny i rzeczywiście w śródstopiu i z przodu mogłoby się wydawać, że jest to obuwie z płytka karbonową (nie ma jej). Pod pietą jednak znajduje się dużo bardziej miękka pianka EVA. To niestety może powodować niestabilność (w połączeniu z brakiem usztywnienia w zapiętku) u heel-strikerów (biegaczy lądujących na pięcie). Biegacze lądując na śródstopiu bądź przedniej części stopy będą odbierać Craft CTM Ultra jako but bardzo stabilny i sprężysty.Dodatkowo but ma subtelny, ale wyczuwalny ‘rocker’, który ułatwia przetaczanie stopy podczas biegu. W mojej opinii ma to duże znaczenie, dlatego, że gdyby nie ‘rocker’ to wielka grubość sródpodeszwy (40mm) w połączeniu z dużym dropem (10mm) mogłaby sprawiać, że but wymuszałby na biegaczu lądowanie na pięcie. Co niekoniecznie musi być złe, ale to biegacz powinien decydować o swojej technice biegu a nie but.Podeszwa Zewnętrzna

Podeszwa zewnętrzna buta, po wyjęciu z pudełka wygląda jak bieżnik godny czołgu. Nic bardziej mylnego. But reklamowany jest jako semi hybryda, czyli nadający się na asfalt ale także na twarde ścieżki leśne. I rzeczywiście w takich warunkach się sprawdza pod warunkiem, że jest sucho. Na mokrym asfalcie, błocie, skałkach czy mokrej trawie but zupełnie sobie nie radzi i trzeba być bardzo ostrożnym. Co więcej podczas stromych zbiegów na suchej nawierzchni czułem się niezbyt pewnie, szczególnie hamując. To zdecydowanie największa wada tego buta i z pewnością w następnej wersji tego obuwia CRAFT powinien zmienić rodzaj gumy używanej do pokrycia podeszwy zewnętrznej. 


Podeszwa do tego jest dość głośna na asfalcie, natomiast zupełnie cichnie na ścieżkach leśnych, myślę, że moze to miec zwiazek z bardzo agresywnym, jak na hybrydowe buty, bieżnikiem.


Jazda

W trakcie biegu zdecydowanie nie da się uniknąć wrażenia wysokości na jakiej się znajdujemy (40mm!) ale po kilku krótkich wybieganiach uczucie to znika i łatwiej skoncentrować się na biegu. Mimo lekkiej cholewki but według mnie najlepiej sprawdza się podczas długich wybiegań, dlatego, że większość jego wagi to śródpodeszwa, co sprawia, że trudno jest nam w tym bucie przyspieszyć. But przetacza się bardzo dobrze, ze względu na wcześniej wspomniany rocker. 

Jeśli chodzi o stabilność to Craft CTM Ultra to skomplikowane obuwie. Dla biegaczy neutralnych bądź delikatnie nadpronujacych but będzie bardzo stabilny (jak na obuwie neutralne). Dla nadpronatorów but będzie jak najbardziej adekwatny jeśli lądują oni na palcach bądź śródstopiu. Dla nadpronatorów lądujących na pięcie but będzie niestabilny ze względu na miękką śródpodeszwę w tylnej części buta, grubość tejże śródpodeszwy oraz brak usztywnienia w zapiętku. Jak juz wczesniej wspominalem but najlepiej nadaje się na długie wybiegania, na dystanse krótsze typu 5km lub 10km polecałbym buty z mniejszą ilością pianki w śródstopiu co powinno ułatwić osobie biegnącej przyspieszenie. 


Podsumowanie i Rekomendacje 


Craft CTM Ultra to skomplikowana bestia. Z jednej strony jakość materiałów i design są na bardzo wysokim poziomie natomiast z drugiej strony cholewka zewnętrzna bardzo zawodzi na mokrych nawierzchniach. Wydaje mi się, że idealna aplikacją dla tego buta są biegi asfaltowe na dystansach od 10 km do maratonu dla biegaczy neutralnych. 

Ocena: 7.5/10 (Jazda 8/10, Styl 9/10, Dopasowanie 6/10, Wartość 7/10)


English Multi Tester Review

Porównania


Hoka One One Carbon X2 (RTR Review)

W moim arsenale obuwia biegowego Carbon X2 to but najbardziej zbliżony do Craft CTM. Bardzo podobna waga sprawia, że teoretycznie buty powinny mieć podobne zastosowanie. W mojej opinii jednak to Carbon X2 dużo bardziej nadaje się do szybszych wybiegań, interwałów czy fartleku natomiast CTM lepiej sprawdzi się na dłuższych dystansach w spokojniejszym tempie ze względu na bardziej miękką piankę. Carbon X2 jest do tego bardziej stabilny ze względu na sztywniejszą piankę w śródpodeszwie, płytkę karbonowa oraz utwardzony zapiętek.


Tested samples were provided at no charge for review purposes. No other compensation was received by RTR or the authors for this review beyond potential commissions from the shopping links in the article. The opinions herein are entirely the authors'.

Comments and Questions Welcome Below!
Please let us know mileage, paces, race distances, and currently preferred shoes

RoadTrailRun receives a commission on purchases at the stores below.
Your purchases help support RoadTrailRun. Thanks!

SHOPPING FROM EUROPE?
TOP4RUNNING.COM
Men's & Women's SHOP HERE
FREE Shipping on orders over 99, 30 days return policy, no questions asked.

RUNNING WAREHOUSE EUROPE 
Men's & Women's SHOP HERE

AMAZON  Men's & Women's SHOP HERE

WATCH OUR YOUTUBE REVIEWS ON THE ROADTRAILRUN CHANNEL


Please Like and Follow RoadTrailRun
Facebook: RoadTrailRun.com  Instagram: @roadtrailrun
Twitter: @RoadTrailRun You Tube: @RoadTrailRun


No comments: