Sunday, May 05, 2024

Recenzja: Altra Running Experience Form (Polish)

Article by Matt Kolat

Altra Experience Form ($140 US, expected 150€)

Wprowadzenie 

Altra to amerykańska marka, która pierwszy raz zasłynęła w świecie obuwia biegowego podczas minimalistycznej rewolucji, która miała miejsce około 15 lat temu (czy ktoś jeszcze pamięta te zamierzchłe czasy?). W ofercie Altra trudno jednak szukać, teraz czy wtedy, obuwia z minimalistyczną grubością pianki w podeszwie środkowej. Cechą odróżniającą modele Altra od większości konkurencji jest anatomiczny kształt (czytaj szerokie śródstopie oraz przód) oraz zerowy drop (brak różnicy w grubości pianki między tyłem a przodem buta). I to właśnie na tę drugą cechę chciałbym w szczególności zwrócić uwagę we wprowadzeniu do poniższej recenzji bowiem model Altra Form jest częścią linii Experience, w której po raz pierwszy Altra odeszła od zerowego dropu. Czy to dobry pomysł? Zapraszam do recenzji!


Za:

  • Altra z 4mm dropem (dobra dla biegaczy nie lubiących 0mm dropu)

  • Wysoka sprężystość

  • Bardzo stabilne

Przeciw:

     - Altra z 4mm dropem (fani 0mm dropu  mogą być zawiedzeni)


Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 38 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 48 kg (a to jeszcze nie koniec).


Statystyki

Waga wg producenta: męskie  9.6oz / 221g (US9) 

Próbka: męskie US 13 UK 12 EU 48

Waga próbki: 323g / 11.4oz 

Grubość podeszwy: 32 mm w pięcie 28 mm w przedniej części buta Drop: 4mm

Pierwsze wrażenia, dopasowanie i cholewka.

Moje pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka było przypomnienie sobie o moich poprzednich Altrach - był to mode Paradigm, który do dziś jest flagowym modelem stabilizującym Altra. Biegałem w kilku wersjach Paradigm i bardzo lubiłem ten model ale powyżej 10km zerowy drop dawał się we znaki moim łydkom i goleniom. But jest estetycznie bardzo przyjemny, szaro/zielona kolorystyka jak najbardziej mi odpowiada - chociaż większość modeli Altra jest zwykle w dużo mniej rzucających się w oczy kolorach. 

Producent przysłał mi but w rozmiarze 48 EU (13 US/12 UK) czyli 1 rozmiar większy niż zwykle, but jedna pasuje na mnie bardzo dobrze i dlatego polecam dokładne przymierzenie przed zakupem gdyż numeracja wydaje się zawyżona o cały rozmiar. 

Cholewka zrobiona jest z dosyć sztywnego, cienkiego materiału ale nie odbija się to na komforcie w trakcie biegu. W okolicach kostki cholewka jest dużo grubsza, but trzyma stopę bardzo pewnie. Język buta jest zdecydowanie zbyt krótki co jest lekko uciążliwe podczas zakładania buta ale nie jest odczuwalne podczas biegu. Sznurówki są płaskie i świetnie trzymają węzeł, do tego część włókien jest odblaskowa zwiększając bezpieczeństwo podczas treningów przed wschodem słońca czy po zmierzchu. Zapiętek jest bardzo miękki jak na but stabilizujący ale nie przekłada się to na destabilizację biegu nawet u osób (takich jak ja) lądujących na pięcie. Jeśli chodzi o szerokość buta to Altra oferuje w tej chwili 3 opcje: Original czyli najszerszą, najbardziej anatomiczną wersję; Standard (ta została użyta w modelu Form) która nadaj jest bardziej anatomiczna niż większość modeli na rynku; Slim której najbliżej do tradycyjnych marek (zwężone śródstopie). 

Podeszwa środkowa 

Podeszwa środkowa to prawie zawsze część buta która ma największy wpływ na wrażenia w trakcie biegu, komfort i wszystko z nim związane. Głównym budulcem podeszwy środkowej Altra Form jest lekka pianka EVA którą najogólniej określiłbym jako miękka i sprężysta jak na but stabilizujący. Po przebiegnięciu 50km nie widzę żadnych objaw kompresji pianki, nie wymaga ona również rozbicia, jest miękka już podczas pierwszego biegu. Po obydwu stronach buta producent umieścił ‘guide rails’ czyli ścianki stabilizujące. Kiedy zobaczyłem je po raz pierwszy pomyślałem, że są zdecydowanie zbyt małe, żeby stabilizować stopę, szczególnie w późnych fazach biegu. Na szczęście moje obawy się nie potwierdziły.  Kolejną zaletą podeszwy środkowej jest jej elastyczność. Wydaje mi się, że nie jest to zasługa tylko pianki EVA ale również dużej ilości nacięć pianki od spodu. Duże brawa dla Altry za osiągnięcie tak wysokiej elastyczności, która nie przełożyła się na destabilizacje buta nawet kiedy byłem już zmęczony a moja forma pogarszała się. 

Podeszwa zewnętrzna

Altra Form od spodu jest w około 85% pokryta gumą, to dobre wieści bo to przecież but treningowy i chcemy żeby służył nam jak najdłużej. 85% to dużo jak na dzisiejsze standardy, guma podeszwy zewnętrznej to prawie zawsze najcięższy materiał w bucie i to tutaj często producenci próbują zredukować wagę poszczególnego modelu. Przyczepność oceniam bardzo dobrze, nie miałem żadnych problemów nawet na mokrych chodnikach biegnąc z góry (nota bene nie testowałem Form w terenie ani razu). Jeśli chodzi o jakość materiału - też bez zarzutów. Po przebiegnięciu około 50km (ważę obecnie 83kg) bieżnik nie zaczął się jeszcze zużywać. 


Jazda, Podsumowanie i Rekomendacje

Powiem szczerze, kiedy zobaczyłem jak małe są ‘railsy’ stabilizujące i jak miękki jest zapiętek pomyślałem, że nie ma szans, żeby ten był stabilny. Nic z tych rzeczy! Form jest bardzo stabilne, testowałem je bieżni i na asfalcie i nie odczułem destabilizacji nawet na dłuższych treningach (15km plus). But przetacza się bardzo gładko i jest relatywnie miękki jak but stabilizujący. Co ciekawe producent nie zdecydował się na umieszczenie tradycyjnej wkładki stabilizującej (ang. Medial post) ale wydaje mi się, że gdyby rozciąć podeszwę środkową to nie zdziwiłbym się gdyby gdzieś w środku bliżej centrum buta pianka była lekko utwardzona, inaczej ciężko mi sobie wytłumaczyć w jaki sposób Altra Form jest tak bardzo stabilny. 

Podsumowując but Altra Form uważam za bardzo udany. Jest to but wybitnie treningowy i myślę, że bardzo dobrze sprawdzi się na dystansach 5km do półmaratonu. Nie jest to bardzo zaawansowany but technologicznie dlatego myślę, że grupa biegaczy, którym polecałbym Altra Form najmocniej to biegacz początkujący i średnio zaawansowani. 

Jeśli chodzi o rekomendacje to nie mam żadnych. But zaskoczył mnie bardzo pozytywnie i chciałbym, żeby następna wersja, Altra Form 2 nie zmieniła się za bardzo. 

Ocena końcowa: 9/10

Jazda: 9/10(50%), Dopasowanie 9/10(30%), Wartość 9/10(15%), Styl 9/10(5%)


Porównania

Altra Experience Flow (English Review)

Asics GT-2000 v12 (my English language Review

GT2000 v12 to jeden z moich ulubionych butów 2023 i zdecydowanie ulubiony but stabilizujący poprzedniego roku. Pod wieloma względami (oprócz 8mm dropu) jest to but bardzo podobny do Altra. Jest bardzo sprężysty i stabilny ale osiąga tę stabilność, podobnie jak Altra, głównie przy użyciu odpowiedniej geometrii a nie tradycyjnych metod stabilizujących. Jeśli obawiacie się Państwo, że Altra i jej niski drop nie podejdzie Państwu - GT2000 v12 to świetna alternatywa. 


Hoka Arahi 7 (my English language Review)

Przy praktycznie tej samej wadze Arahi i Altra Form nie mogłyby być bardziej różne pod każdym innym względem. Arahi jest zdecydowanie bardziej sztywnym butem, co osobiście bardzo lubię ale jednocześnie wiem, że większość biegaczy woli miękkie i sprężyste obuwie. Dzięki swojej sztywności Arahi jest butem dużo lepszym niż Altra do szybkich krótkich treningów oraz startów na krótkich i średnich dystansach. Arahi jest również, nota bene, dużo bardziej wąska w śródstopiu i z przodu. 


New Balance 860v13  (my English language Review)

Z trzech porównywanych modeli New Balance jest najbardziej odległy od Altra. Po pierwsze ma 10 mm drop co czuć podczas biegu, mnie osobiście przypadł do gustu ale jest to zdecydowanie bardziej ‘tradycyjna jazda’. New Balance jest za to w podobnej kategorii wagowej i podobnie jak Altra wydaje się dużo lżejszy podczas biegu niż wskazywałaby na to jego waga.


Altra Experience Form dostępne wkrótce

Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje i opinie. Opinie wyrażone w recenzji są w stu procentach autentyczne. 

Zapraszamy do komentowania I zadawania pytań pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 

RoadTrailRun otrzymuje skromna prowizje od zakupów w poniższych sklepach.


No comments: