Thursday, August 08, 2024

Recenzja: Hoka Rincon 4 (Polish)

Article by Matt Kolat

Hoka Rincon 4 ( 558,75 zł  €132)

Za

  • Relatywnie niska cena

  • Sztywna pianka

  • Stylistyka (subiektywne)

  • Niska waga


Przeciw

  • Podeszwa zewnętrzna zużywa się zbyt szybko

  • Bardzo krótki język

  • Zupełnie inny but w porównaniu z poprzednimi edycjami (to może być zaleta)


Statystyki

Waga wg producenta: męskie US12 EU46.2/3  263g/ 9.2oz

Grubość podeszwy:    37 mm w pięcie 32  mm w przedniej części buta

Drop: 5 mm

Pierwsze wrażenia, Dopasowanie i Cholewka górna


Zacznę od dopasowania. W przypadku rozmiarówki Hoka zawsze zamawiam obuwie o pół rozmiaru większe. Model Rincon jest jeszcze mniejszy niż przeciętna Hoka, dlatego rekomendowałbym Państwu przymierzenia obuwia o cały rozmiar większy niż zwykle.  

Dodatkowo muszę wspomnieć, że cholewka jest relatywnie wąska w śródstopiu i przodzie oraz ogólnie but sam w sobie jest bardzo mało pojemny. Osoby o szerokich stopach bądź potrzebujące więcej miejsca w cholewce (na przykład na wkładki ortopedyczne) mogą mieć problemy z dopasowaniem Rinconów do swoich stóp. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest system sznurowadeł które nie dochodzą do kostki, kończą się zbyt wcześnie, ale o tym, oraz wpływie tego rozwiązania na bieg, więcej w kolejnych sekcjach recenzji. 

Po założeniu na stopę but robi wrażenie bardzo lekkiego w swojej kategorii. Tak rzeczywiście jest - 263g w moim ‘kajakowym’ rozmiarze 46 i ⅔ to wyśmienity wynik. Cholewka jest bardzo mocno perforowana i to czuć. But testowałem w temperaturach 25-35 stopni Celsjusza i nie było mi w nich tak gorąca jak bym się spodziewał. Normalnie staram się nie biegać kiedy temperatura osiąga 35 lub więcej, ale jeśli Państwo jesteście bardziej odważni niż ja to na takie, ‘gorące’ okazje zdecydowanie polecam Rincon 4. W okolicach kostki cholewka jest adekwatnie zmiękczona, jak na obuwie treningowe przystało. 

Co było dla mnie lekkim zaskoczeniem zapiętek jest bardzo mocno usztywniony co na pewno poprawia stabilność Rincon 4 pomimo ich wąskiej sylwetki. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o odblaskach. Rincon 4 ma dwie duże odblaskowe wstawki w okolicy języka oraz jedną wąską wstawkę w okolicy palców. Jeśli już jesteśmy przy języku to jest on zdecydowanie zbyt krótki, co najbardziej daje się we znaki podczas zakładania obuwia. Na szczęście nie przekłada się to na żaden dyskomfort podczas biegu.  


Podeszwa środkowa i zewnętrzna

Zacznijmy nietypowo, od podeszwy zewnętrznej. Rincon 4 nie używa tradycyjnej gumy na swoim bieżniku. Niewątpliwie jest to jeden z powodów nadający im tak bardzo lekki charakter. Z powodu wysokich temperatur nie udało mi się ani raz przetestować przyczepności na bardzo mokrych nawierzchniach. Zamiast tradycyjnej gumy, producent zdecydował się na użycie warstwy mieszanki pianki EVA z dodatkiem gumy. Po przebiegnięciu około 50km but zużywa się w przeciętnym tempie - i jest to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Dlaczego? Dlatego, że po pierwsze buty bez tradycyjnej gumy, przy moich warunkach fizycznych (182 cm/83 kg/heel striker), zużywają się zwykle dużo szybciej. Po drugie cena buta - jest zdecydowanie poniżej rynkowej średniej co daje nam dobry stosunek ceny do długowieczności. 

Pianka podeszwy środkowej to CMEVA, która w modelu Rincon 4 jest bardzo sztywna i twarda. Dla wielu z Państwa będzie to być może ‘dealbreaker’, dla mnie jest wręcz odwrotnie. W tej chwili na rynku 90% butów stara się być jak najbardziej miękkim, wygoda to podstawa. Ale co z resztą biegaczy, takich jak ja, którzy wolą sztywne pianki. Wybór jest bardzo wąski albo w niektórych markach - jak na przykład Nike nie ma go wcale (wszystkie znane mi modele Nike są miękkie lub bardzo miękkie). Dodatkową zaletą sztywnej pianki jest długowieczność, problem z którym borykali się biegacze poprzedniej wersji Rincon w której po przebiegnięciu X kilometrów amortyzacja zupełnie się wypłaszcza i traci swój miękki charakter. 

Jazda i Podsumowanie


Tak jak już wcześniej wspomniałem buty mają bardzo sztywną piankę. Przekłada się to na wrażenia podczas biegu podobne do tych, które ostatni raz odczuwałem w Adidas Boston 10. Były to buty, które większości nie przypadły do gustu - mi wręcz odwrotnie. W trakcie biegu buty nie amortyzują w sposób sprężysty ale bardziej tradycyjny. Przekłada się to na bardzo wysoką stabilność obuwia i pozwala używać Rinconów nie tylko do wybiegań ale również do szybszych treningów (w czym pomaga również niska waga buta). W trakcie biegu but przetacza się bardzo tradycyjnie, ‘meta rocker’ który jest znakiem firmowych Hoki nie jest zbyt odczuwalny. Jeśli chodzi o zastosowanie to trzymałbym się asfaltów i mocno ubitych ścieżek leśnych. W kwestii dystansów uważam, że najlepszymi będą 10 km do półmaratonu. Na pełen maraton przydałoby się odrobinę więcej pianki no a na 5 km lub mniej znajdziemy lżejsze modele. 


Co bym poprawił w Rincon 4? Tak na prawdę nie wiele - to bardzo dobry but szczególnie w kategorii ‘entry level’ czyli podstawowych butów biegowych skierowanych głównie z myślą o początkujących. Ale na siłę dwie rzeczy przychodzą mi do głowy. Po pierwsze but mógłby być bardziej pojemny na szerokość i na wysokość, najwygodniej biegało mi się w nim bez skarpet a w grubszych skarpetach było mi zwyczajnie zbyt ciasno. Po drugie chciałbym, żeby język był dłuższy a dziurki na sznurówki (te ostatnie) były przesunięte odrobinę głębiej w stronę kostki. To na pewno podniosłoby komfort biegu. Podsumowując Rincon 4 to bardzo dobry podstawowy but treningowy Hoka. W szczególności polecałbym go początkującym biegaczom, którzy chcą kupić porządny but treningowy bez konieczności ‘rozbijania skarbonki’. 

Ocena 9.5/10 🙂🙂🙂


Hoka  Rincon 4 jest dostępny na 
SportsShoes.com
Hoka Rincon 4 TUTAJ 
z kodem rabatowym RTR235 uzyskacie Państwo 5% zniżki na dowolny produkt

Profil Testera:

Maciej ‘Matt’ Kolat - 38 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 47 kg (a to jeszcze nie koniec).

Próbki obuwia zostały dostarczone za darmo na potrzeby recenzji. RoadTrailRun jest partnerem afiliowanym, zakupy za pomocą linków w tej recenzji mogą wiązać się z pobraniem prowizji. Partnerstwo afiliowane nie ma wpływu na nasze recenzje i opinie. Opinie wyrażone w recenzji są w stu procentach autentyczne. 

 Zapraszamy do komentowania I zadawania pytań pod recenzja. Zapraszamy do dzielenia się swoim kilometrażem, czasami oraz rodzajami zawodów w których Państwo uczestniczycie. 






No comments: