Article by Matt Kolat
Wprowadzenie
Witam w kolejnej, polskiej recenzji na Road Trail Run! Tym razem przyjrzymy się bliżej modelowi Atomo Star, włoskiej marki Diadora. Włoska marka współpracuje z nami od wielu lat i zawsze kiedy nadarzy się okazja do recenzji nowego modelu chętnie zgłaszam swoją gotowość bo jedno jest pewne - Diadora nigdy nie zawodzi w kwestii stylu i jakości materiałów. Dodatkowym smaczkiem jest to, że Diadora, to przynajmniej wg mojej wiedzy, jedyny producent obuwia, którego produkcja częściowo odbywa się w Europie, a dokładniej we Włoszech. Popieram to z całego serca.
Za:
Bardzo stabilny but neutralny
Piękna, włoska stylistyka
Uniwersalny profil (szybki i wygodny)
Świetna opcja dla ‘cięższych’ biegaczy
Relatywnie lekki zważywszy na poziom amortyzacji
Przeciw:
Relatywnie wysoka cena
Potencjalnie niska długowieczność
Statystyki
Waga wg producenta: 9.6oz / 272g (US9)
Próbka: męskie 12 US 11 UK 45.5EU
Waga próbki: 312g / 11oz
Grubość podeszwy: 40 mm w pięcie 34 mm w przedniej części buta Drop: 6 mm
Pierwsze wrażenia, dopasowanie i cholewka
Jeśli widzieli Państwo jakiekolwiek zdjęcia Atomo Star to z pewnością nie będzie dla Państwa zaskoczeniem to co powiem. But jest po prostu śliczny i bardzo przyciąga uwagę. Jeśli wolicie nie zwracać na siebie uwagi podczas biegu (swoim atrakcyjnym wyglądem) to lepiej trzymać się z daleka od Atomo Star.
Kolejna rzecz która od razu zwróciła moją uwagę jest waga buta. Nie jest to but bardzo lekki, nawet w moim rozmiarze 45.5 - 312g, ale zważywszy na 40mm podeszwy środkowej na pewno nie jest ciężki but.
Jeśli chodzi o rozmiarówkę to wydaje mi się, że but jest odrobinę większy niż zwykle, polecam dobrze go przymierzyć. Ja zazwyczaj biegam w rozmiarze 46 a tu 45.5 pasuje na mnie ‘jak ulał’.
Cholewka Atomo jest bardzo zabudowana. Dwa duże loga Diadory świetnie trzymają, większość materiału z przodu buta wykonana jest z zamszu co przekłada się na świetną stylistykę. Zapiętek jest bardzo mocno zabudowany co przekłada się na wysoką stabilizację podczas biegu, język jest przyczepiony po obu stronach, dzięki czemu nie ‘podróżuje’ na boki podczas biegu.
But w środku jest bardzo miękki i luksusowy. Nie robię tego prawie nigdy, ale przetestowałem je bez skarpet i obyło się bez żadnych otarć czy problemów. To dobre wiadomości dlatego, że ze względu na dosyć zabudowaną cholewkę jest dosyć ciepły co w szczycie lata może być uciążliwe.
Śródstopie i przód buta niestety są troszkę zbyt wąskie na mój rodzaj stopy ale biegacze o węższej stopach będą czuli się jak u siebie w domu.
Podeszwa środkowa
Pianka użyta w Atomo Star to DD Anima N2 o grubości 40 mm w pięcie i 34 mm z przodu. Jest to na pewno bardzo duża ilość amortyzacji ale jeszcze nie końcówka skali. Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem potrzebę robienia obuwia o 45-50mm w pięcie, jestem dosyć ciężkim biegaczem (80kg) i 35-40mm w pięcie uważam za grubość “aż Świat”.
Pianka DD Anima jest relatywnie miękka i sprężysta. Odbicie materiału podczas biegu jest jednak bardzo powolne, but bardzo powoli sprężynuje. Nie jest to ani wada ani zaleta, po prostu charakterystyka pianki DD Anima.
Mimo tego, że Atomo Star to flagowe obuwie neutralne Diadora to nie zastosowano w niej żadnej płytki (i uwaga, uwaga - Świat się nie skończył!). But między innymi dlatego jest bardzo giętki a siłą jednej dłoni można go złożyć w pół.
Podeszwa zewnętrzna
Atomo Star mają relatywnie bardzo mało bieżnika. Na szczęście nie przekłada się to na przyczepność nawet na mokrej nawierzchni.
Złe wieści są takie, że już po przebiegnięciu około 50 km zacząłem przecierać podeszwę środkową w tylnej części buta. Niestety nie jest to dobra prognoza dla długowieczności Atomo Star.
Jazda, Podsumowanie i Rekomendacje
Chciałbym zacząć od powiedzenia, że Atomo Star naprawdę przypadły mi do gustu. But jest mega stabilny mimo swojego neutralnego charakteru. Atomo przetacza się jednak bardzo powoli i dlatego najbardziej przypadnie do gustu takim biegaczom jak ja. Nie nastawionym na ściganie się a bardziej ukierunkowanym na regularne, bezstresowe treningi, na których głównie liczy wygoda a nie ‘performance’.
Wydaje mi się, że to uczucie jest spowodowane nie wadą obuwia (bo nie jest ona przecież aż taka wysoka) a bardziej jego szerokością i miękkością podeszwy środkowej. Podeszwa środkowa, jak już wspominałem nie jest sama w sobie ‘super’ miękka ale ma bardzo duży ale powolny zwrot energii. Innymi słowy mam na myśli to, że pianka podeszwy środkowej bardzo mocno kompresuje podczas lądowania na podłożu po czym relatywnie długo zajmuje jej powrót do pozycji wyjściowej. Nie zmienia to faktu, że w Atomo Star biega się po prostu znakomicie, jest to dla mnie idealny but do długich, spokojnych wybiegań. Atomo polecam również ‘cięższym’ biegaczom ze względu na połączenie stabilności i miękkości, co nie zdarza się zbyt często w butach neutralnych. Największym problemem Atomo jest oczywiście zawrotna cena ale jest to oczywiście kwestia relatywna do naszych budżetów. Jest to spowodowane produkcją obuwia we Włoszech i związanymi z tym dodatkowymi kosztami.
Ocena końcowa: 8.3 /10
Jazda: 9/10(50%) - jedne z najwygodniejszych i przyjemniejszych butów jakie testowałem w ostatnich latach
Dopasowanie 7/10(30%) - zbyt wąskie w przedniej połowie
Wartość 8/10(15%) - odejmuję 2 pkt za bardzo wysoką cenę
Styl 10/10(5%) - full sprezzatura!
Porównania
Puma MagMax Nitro
Puma MagMax Nitro to but który bardzo przypadł nam do gustu w RoadTrailRun. Jest równie wielki co Atomo Star ale dużo bardziej uniwersalny. Dużo łatwiej w nim przyspieszyć, gdyż nie jest aż tak miękki co Atomo. Do tego jego przewagą jest dużo niższa cena i dużo lepszy bieżnik.
Profil Testera:
Maciej ‘Matt’ Kolat - 39 latek pochodzący z Polski ale od 2007 biegający po Szkocji. Biega głównie krótsze dystanse asfaltowe (5-10 km) a dalsze dystanse rezerwuje na piękne, szkockie doliny. Jego opinie czasem różnią się od pozostałych testerów RTR dlatego, że jest zdecydowanie powolnym biegaczem (życiówka na 5k - 25:38). Bieganie dla Matta to sposób na zdrowie, dzięki niemu zrzucił już ponad 50 kg (a to jeszcze nie koniec).
No comments:
Post a Comment
Thanks for reading Road Trail Run! We also welcome comments in French. See our page with links to all shoe and gear reviews HERE. You can also follow RoadTrailRun on Facebook, Twitter, YouTube and Instagram where we publish interesting run related content more frequently as well as links to our latest reviews. Shopping through links on articles help support RoadTrail Run and is much appreciated